Zubní implantáty

Ztráta vlastního zubu nemusí znamenat konec krásného úsměvu, není tedy potřeba si kvůli tomuto malému zádrhelu lámat hlavu. Zubní lékařství totiž kromě standartních metod ošetření využívá i nových moderních prostředků, mezi které se řadí i obnova chrupu pomocí zubních implantátů.

Jedná se o umělou náhradu vlastního zubu, který tak nadále může vykonávat svoji funkci. Implantát zubu jednoduše nahradí kořen chybějícího zubu kořenem umělým, vyrobeným nejčastěji z titanu, který je zaveden přímo do čelisti. Menší část implantátu tvoří v dutině ústní pilíř, na který je následně po správném vhojení připevněna umělá korunka nebo můstek. Klinika Apollonia využívá špičkové švýcarské implantáty Straumann. Firma Straumann je světovým leaderem v implantologii. Má za sebou přes 40 let klinického výzkumu a je průkopníkem technologií tohoto oboru, takže kvalitní výsledek je vždy zaručen.

Co je důležité vědět před zavedením zubního implantátu?

I když se jedná o zákrok s 95% úspěšností, je důležité splnit několik podmínek před samotným zavedením zubního implantátu, aby byla tato úspěšnost zaručena.

  • Dobrá ústní hygiena
  • Dostatečná hloubka kosti pro zavedení náhrady – v případě, že je kosti málo, je nejprve nutné podstoupit doplnění kosti.
  • Kompletní ošetření dutiny ústní (kazy, záněty,…)
  • U osob s imunologickým či hematologickým onemocněním není implantace vhodná.
  • Mezi rizikové faktory patří kouření a neléčený diabetes (zhoršují zhojení a trvanlivost zubních implantátů).

Průběh zavedení zubního implantátu

Před zahájením implantace zubu je nejdříve provedeno celkové vyšetření dutiny ústní pro zjištění vhodnosti zavedení zubního implantátu. Toto vyšetření zahrnuje i zhotovení RTG snímku.

Samotný zákrok trvá přibližně 30 – 50 minut a probíhá zcela bezbolestně, přičemž je ošetřované místo umrtveno pomocí lokální anestezie. Následně se v místě nahrazování vyvrtá do čelistní kosti otvor, do kterého je posléze zaveden titanový zubní implantát. Ošetření končí zašitím operační rány nad implantátem.

Následuje období vhojení, které trvá zhruba 8-12 týdnů. Po uplynutí této doby přichází na řadu tzv. protetické ošetření, kdy se na implantát upevní sekundární díl (který je již v dutině ústní viditelný). Dále se udělá otisk ošetřované části, podle kterého v zubní laboratoři zhotoví korunku či můstek. Nasazením korunky či můstku končí celé ošetření a Vy se opět můžete bezstarostně usmívat.

Zajímá Vás, co je důležité vědět a dodržovat po zákroku? Chcete vědět, jak zajistit co nejdelší životnost zubních implantátů? Čtěte dále.