Po zavedení zubního implantátu

Zavedení zubního implantátu proběhlo úspěšně a Vy můžete bezstarostně opustit zubní ordinaci. Tím ale Váš zájem o zubní implantát nekončí. Abyste zajistili co nejdelší životnost náhrady zubu, je důležité o ni i nadále pečovat a dodržovat několik základních pravidel, které se týkají péče ihned po zákroku, ale i dlouhodobé péče.

Co je důležité vědět a dodržovat po zákroku?

  • Implantace probíhá v lokání anestezii, ta samotná nijak dále pacienta neomezuje. Ovšem u pacientů, kteří mají z ošetření větší strach, je možné podat navíc zklidňující a tlumící léky, či ošetření provést ve slabší formě anestezie, kdy se využívá kombinace látek tlumících bolest a sedativ. Tito pacienti si musí po ošetření zajistit odvoz.
  • Následné vhojení zubního implantátu je zajištěno antibiotiky, která je nutno užívat dle pokynů lékaře.
  • Po výkonu se objevuje mírná bolest, která obvykle trvá 1-2 dny. Váš lékař vám doporučí nebo předepíše vhodný typ analgetika. (V žádném případě nepoužívejte analgetika, která podporují krvácení!)
  • Následující den po zavedení zubního implantátu dochází k otoku, proto je důležité po ošetření až po konec následujícího dne přikládat studené suché obklady (chladící gelové polštářky, zabalené do kapesníku, kapesník musí být suchý, nesmí se namáčet do vody).
  • První tři dny po implantaci je nutné přijímat jen kašovitou vlažnou stravu a vlažné nápoje. Horká strava může způsobit krvácení rány. Je také důležité žvýkat na straně, kde nebyl proveden chirurgický výkon.
  • V den zákroku ústní dutinu nevyplachujte, první až třetí den vyplachujte po jídle. Výplachy dutiny ústním dezinfekčním roztokem provádějte dle pokynů lékaře.
  • Základní podmínkou úspěchu je dokonalá a pravidelná ústní hygiena podle pokynů ošetřujícího lékaře či dentální hygienistky. K čištění zubů a zubního implantátu využijte zubního kartáčku, mezizubních kartáčků či zubní nitě. Pomůcky používejte tak, aby dásně nebyly zanícené, jinak by se mohl zubní implantát z organismu odloučit.
  • Je důležité docházet na pravidelné kontroly dle doporučení lékaře. V případě jakýchkoliv komplikací, jako je zvýšená bolest, krvácení atd., neprodleně kontaktujte ošetřujícího lékaře.

Péče o implantáty je stejná jako o přirozené zuby, je však nutné ji provádět důsledně a bezchybně. Dodržením postupů a daných pravidel si zajistíte perfektní náhradu poškozeného chrupu.

Jak dlouho mi zubní implantáty vydrží? Jaké mohou nastat komplikace? To se dozvíte v dalším článku.